Približne 54 ľudí zomrelo v hlavnom meste Ankara, kde ďalších 40 hospitalizovaných bojuje o život. Najmenej 70 ľudí zomrelo aj v Istanbule, informovala turecká štátna agentúra Anadolu.
Nelegálny alkohol aj jeho tajná výroba sú v Turecku pomerne rozšírené. Do takéhoto alkoholu sa často pridáva jedovatý metanolom ako lacnejšia náhrada etanolu. Metanol však môže spôsobiť oslepnutie, poškodenie pečene aj smrť.
Prokuratúra v Ankare dosiaľ – v súvislosti s najnovšími úmrtiami – zadržala 28 ľudí podozrivých z výroby a predaja nelegálneho alkoholu. Všetkých okrem troch osôb však zakrátko podmienečne prepustila.
Z Ankary hlásili tamojšie úrady len od začiatku roka do 7. februára 33 mŕtvych a 20 ďalších ľudí na JIS-ke. V Istanbule zomrelo v priebehu štyroch januárových dní na takúto otravu pančovaným alkoholom 38 ľudí a ďalších 26 osôb skončilo na JIS-kách. V dosiaľ najnovšej aktualizácii zo 7. februára sa uvádza bilancia 70 mŕtvych a 21 hospitalizovaných, z toho ôsmich na JIS-kách.
Nárast počtu úmrtí na otravu alkoholom v Turecku sa pripisuje aj zvýšeniu spotrebnej dane z alkoholu. Liter tradičnej tureckej anízovej pálenky rakija stojí v súčasnosti zhruba 1300 tureckých lír (34,22 eura). V krajine, kde sa minimálna mesačná mzda pohybuje na úrovni necelých 600 eur ide o značnú čiastku, ktorá podľa kritikov prispieva práve k zvýšenej produkcii pančovaného alkoholu.
Zdroj feed teraz.sk