Nanoartroskopia kolena predstavuje miniinvazívny zákrok, ktorý výrazne znižuje záťaž pre pacienta a skracuje dobu rekonvalescencie. Na rozdiel od klasickej artroskopie využíva ultratenký endoskop, čo umožňuje detailné vyšetrenie kolenného kĺbu bez nutnosti celkovej anestézie.
„Tento postup sa často používa na diagnostiku a liečbu poranení meniskov, chrupaviek či väzov. V úvode minulého roku sme nanoartroskopie rozbehli naplno, máme už takmer 150 pacientov ošetrených týmto spôsobom so skvelými výsledkami. Vďaka skúsenostiam už v súčasnosti dokážeme pomocou nanoartroskopu do kolena nielen nahliadnuť a diagnostikovať ho, ale hneď aj ošetriť prípadné nálezy na meniskoch a okolitých štruktúrach,“ objasnil Laudon.
Zákrok podľa neho vykonávajú lekári ambulantne, pacient sa môže vrátiť k svojim bežným aktivitám oveľa rýchlejšie. Výhodou je aj nižšie riziko infekcií a menšie pooperačné bolesti. „Zákrok vykonávame v lokálnej anestézii. Prvou výhodou je, že odpadajú všetky riziká spojené s narkózou a nutnosť predoperačných vyšetrení. Za zmienku stojí aj fakt, že pacient už nemusí stráviť mesiace čakaním na termín magnetickej rezonancie, navyše je vyšetrenie nanoartroskopom neporovnateľne presnejšie a detailnejšie než takýto snímok,“ priblížil ortopéd.
Ak pri vyšetrení podľa neho vidia lekári poškodenie, môžu hneď aj zasiahnuť, spraviť výplach, podať liečivo či vykonať potrebný zákrok. „Celý proces od prvého vyšetrenia až po poslednú kontrolu po zákroku sa aj vďaka nanoartroskopu skracuje z mesiacov na týždne,“ podotkol.
Zdroj feed teraz.sk