17.1 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump zasiahne najväčšiu dohodu EÚ s EÚ: nulové tarify pre nás, 15% pre Európu

MOSKVA (Sputnik) - Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na novej obchodnej dohode, ktorá okrem iného predpokladá nulovú tarifu na americké dovozy na...
HomeZahraničieAustrálski zákonodarcovia sa odvolávajú na Bidena, aby Assangeovi udelil plnú milosť

Austrálski zákonodarcovia sa odvolávajú na Bidena, aby Assangeovi udelil plnú milosť

MOSKVA (Sputnik) – Skupina austrálskych zákonodarcov a zástupcov think-tanku požiadala v piatok odchádzajúceho prezidenta USA Joea Bidena o udelenie plnej a bezpodmienečnej milosti zakladateľovi a aktivistovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi.

„Vážený prezident Biden, my, dolu podpísaní, s úctou žiadame o úplnú a bezpodmienečnú milosť pre pána Juliana Assangea,“ uvádza sa v spoločnom liste, ktorý zverejnil think tank The Australian Institute.
List podpísali nezávislí členovia austrálskeho parlamentu — Zoe Daniel, Helen Haines, Monique Ryan, David Pocock, Kylea Tink a Andrew Wilkie, ako aj starší členovia Human Rights Law Centre, Media Entertainment and Arts Alliance a The Austrálsky inštitút.

„Úplné a bezpodmienečné omilostenie pre pána Assangea by posilnilo tieto spoločné hodnoty v čase, keď sú viac ohrozené ako kedykoľvek inokedy v našej spoločnej histórii,“ dodal list.
Assangeovo nedávne odsúdenie podľa amerického zákona o špionáži vytvára „hlboko znepokojujúci precedens“ pre slobodu tlače na celom svete, píše sa v liste.
Biden už bol vyzvaný, aby Assangeovi udelil milosť. V novembri dvaja americkí kongresmani, progresívny demokrat z Massachusetts James McGovern a libertariánsky republikán z Kentucky Thomas Massie, poslali list americkému prezidentovi, v ktorom ho žiadali, aby Assangeovi udelil milosť.
V júni 2024 bol Assange, austrálsky občan, prepustený z väzenia v Spojenom kráľovstve, kde bol zadržiavaný, kým sa čakalo na jeho vydanie do Spojených štátov, po tom, čo súhlasil s dohodou o vine a treste s USA, a odišiel do Austrálie. V Spojených štátoch čelil trestnému stíhaniu podľa zákona o špionáži za získavanie a zverejňovanie utajovaných skutočností. Assange bol obvinený z 18 trestných činov, ktoré mu mohli priniesť celkovo až 175 rokov väzenia.
WikiLeaks založil Assange v roku 2006, no do popredia sa dostal v roku 2010, keď začal zverejňovať rozsiahle úniky tajných vládnych informácií, a to aj z USA.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno