Informácia o obnovení vyšetrovania a nových obvineniach v prípade sa objavili po dvojročnej prestávke vo vyšetrovaní výbuchu zo 4. augusta 2020, ktorý zabil viac ako 220 ľudí, zranil ich ďalšie tisíce a zničil k prístavu priľahlé časti hlavného mesta Libanonu.
V súvislosti s týmto výbuchom, považovaným za jeden z najväčších nejadrových výbuchov v histórii ľudstva, nebol doteraz nikto braný na zodpovednosť.
Vyšetrovanie sa zastavilo pred dvoma rokmi po tom, čo libanonská militantná skupina Hizballáh obvinila Bitára zo zaujatosti a požadovala jeho odvolanie. Okrem toho, viacerí vládni úradníci, ktorých mená figurovali vo vyšetrovacom spise, podali množstvo žalôb, aby zabránili pokračovaniu vyšetrovania.
AFP podotkla, že obnovenie vyšetrovania prichádza v čase, keď sa v Libanone kvôli vojne s Izraelom citeľne oslabil vplyv Hizballáhu.
Súdny úradník pre agentúru AFP potvrdil, že vyšetrovacie „procesy boli obnovené„. Spresnil, že výsluchy s novými obvinenými sa začnú vo februári. V marci a apríli sa obnovia vypočúvania osôb obvinených dávnejšie vrátane bývalých ministrov, zákonodarcov, bezpečnostných a vojenských dôstojníkov, sudcov a zamestnancov správy prístavov.
AFP pripomenula, že nový libanonský premiér Nawáf Salám, donedávna predsedajúci sudca Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, v utorok prisľúbil „spravodlivosť pre obete výbuchu v Bejrúte„.
Obnovenie vyšetrovania explózie, ktorá zničila prístav v libanonskej metropole a zdevastovala celé štvrte v okolí, prichádza v čase, keď libanonský parlament po viac ako dvoch rokoch zvolil prezidenta krajiny. Stal sa ním Džúzíf Awn.
Predpokladá sa, že 4. augusta 2020 v sklade bejrútskeho prístavu explodovalo 2750 ton dusičnanu amónneho, ktorý bol v prístave uložený od roku 2013, keď ho zhabali tamojšie colné úrady. Tento nebezpečný tovar zostal uložený v sklade, aj keď colníci opakovane žiadali súd, aby nariadil odvoz tohto materiálu.
Dusičnan amónny sa používa ako hnojivo alebo v pyrotechnike.
Zdroj feed teraz.sk