21.8 C
Bratislava
nedeľa, 20 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Libanone zadržali niekoľko osôb, ktoré mali plánovať útoky na Izrael

Bejrút 20. apríla (TASR) - Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila...
HomeEkonomikaKyberútoky sú 4. rok za sebou najväčšou hrozbou podnikania

Kyberútoky sú 4. rok za sebou najväčšou hrozbou podnikania

Bratislava 16. januára (TASR) – Kybernetické incidenty, ako sú úniky dát, ransomvérové útoky a útoky na IT systémy, sú už štvrtý rok po sebe najväčšou hrozbou podnikania na celom svete. Tento rok pritom dosiahli najvyšší podiel odpovedí, a to na úrovni 38 %. Vyplýva to zo štúdie Allianz Risk Barometer 2025, o ktorej poisťovňa informovala vo štvrtok.

„Kybernetické riziká sú vnímané ako najväčšia hrozba nielen pre veľké korporácie, ale aj pre stredné a menšie podniky. Menšie firmy zároveň viac znepokojujú lokálne riziká, ako sú legislatívne zmeny a regulácia, makroekonomický vývoj a nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Napriek tomu sa aj v týchto firmách začínajú prejavovať obavy z klimatických zmien a politických rizík,“ uviedla poisťovňa.

V rámci kybernetických incidentov (38 %) uviedlo vyše 60 % respondentov ako najväčšiu hrozbu úniky dát, nasledované útokmi na kritickú infraštruktúru a fyzický majetok (57 %). Prerušenie prevádzky zostalo na druhom mieste (31 %), zatiaľ čo prírodné katastrofy a s nimi spojené klimatické zmeny sa posunuli na piate miesto. Ide pritom o najvyššiu pozíciu za 14 rokov existencie prieskumu.

Poisťovňa dodala, že napriek pretrvávajúcej geopolitickej a ekonomickej neistote v regiónoch Blízkeho východu, Ukrajiny a juhovýchodnej Ázie politické riziká a násilie klesli na deviate miesto. Úplne novým rizikom, ktoré sa tento rok ocitlo v prvej desiatke rebríčka, sú nové technológie, najmä umelá inteligencia (AI).

Približne 50 % respondentov si podľa prieskumu myslí, že AI pozitívne ovplyvní podnikanie, 15 % si myslí opak a zvyšných 35 % sa domnieva, že AI nebude mať veľký vplyv na ich podnikanie.

„Účinok nových ciel bude podobný ako pri nadmernej regulácii, teda zvýši náklady všetkým dotknutým spoločnostiam. Avšak nie každá regulácia je zlá. Často je to implementácia pravidiel, ktorá sťažuje život firmám. Digitalizácia administratívy je preto nevyhnutná. No aj v roku 2025 budeme zrejme márne čakať na digitálnu stratégiu. Namiesto toho prichádzajú obchodné vojny. A vyhliadky nie sú ružové,“ uzavrel šéf investícií a hlavný ekonóm Allianz Ludovic Subran.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno