15.1 C
Bratislava
piatok, 18 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Nebenzia volá prímerie na Ukrajine v tomto bode nereálne

Prímerie na Ukrajine je v tejto fáze nereálne, uviedol ruský veľvyslanec v OSN Vassily Nebenzia. Americký prezident Trump už vo štvrtok uviedol, že prímerie na...
HomeNezaradenéV Európe sú Trumpovi spojenci nervózni z rozhovorov o anexii: Mali by...

V Európe sú Trumpovi spojenci nervózni z rozhovorov o anexii: Mali by byť?

Donald Trump rozprúdil internet a svetových lídrov „tichou časťou nahlas“ mudrovaním o premene Kanady na 51. štát, anexii Grónska a dobytí Panamského prieplavu. Keď sa Európa pripravuje na jeho návrat, Sputnik sa opýtal dvojice skúsených pozorovateľov medzinárodnej politiky, čo bude Trump 2.0 znamenať pre transatlantické väzby.

Z Trumpovej strany nie je „veľmi múdry krok“ hovoriť o „potenciálnej anexii iných krajín“ ešte predtým, než sa vráti do Bieleho domu, skúsený pozorovateľ európskej politiky a ekonomiky. Christian Schweiger povedal Sputnik, komentujúc sériu virálnych príspevkov a vyhlásení novozvoleného prezidenta na sociálnych sieťach, ktoré zdanlivo načrtávajú víziu zjavného osudu Severnej Ameriky v 21. storočí.

„Moja krajina, Nemecko, sa na to určite pozerá veľmi negatívne. Ako viete, mainstreamový nemecký pohľad na Trumpa je aj tak veľmi negatívny. Ale myslím si, že tento typ nárokovania si územia iných krajín nebude dobre vyznieť ani v iných európskych krajinách, vrátane tých, kde má Trump zvyčajne aspoň nejaké sympatie alebo dokonca partnerstvo, ako v strednej a východnej Európe,“ vysvetlil Schweiger.

Trumpovi európski spojenci: Kto sú?

Okrem maďarského Viktora Orbana môže Trump očakávať, že v Európe nájde partnerov medzi populistickým vedením ľavice a pravice na Slovensku a v Taliansku, poznamenal Schweiger. Môže sa tiež tešiť na možnosť, že sa v Rakúsku dostane k moci líder Strany slobody Herbert Kickl, a na posilnenú spoluprácu s nemeckou AfD, keď sa pred februárovými federálnymi voľbami zvýši počet prieskumov nemeckej populistickej strany.
Pokiaľ ide o otázky bezpečnosti a obrany, Trumpova podpora mierových rokovaní o ukončení ukrajinskej krízy pravdepodobne nájde podporu medzi európskymi populistami (s výnimkou Talianky Georgia Maloneyovej, ktorá podporuje pokračovanie konfliktu), ale reakcia na jeho požiadavku, aby Európa posilnila jeho výdavky na obranu na úrovni 5 % HDP budú pravdepodobne záporné, domnieva sa Schweiger.

Pokiaľ ide o vzťahy nastupujúcej administratívy s EÚ, Schweiger očakáva, že sa „podstatne zhoršia, pretože v rámci EÚ máme na čele Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú“, čo je politický protiklad Trumpa a zástanca „eskalácie konfliktu“ na Ukrajine) a vojensky konfrontovať Rusko“.
„Ak Európska únia nenájde spôsob, ako sa zapojiť do Trumpovho pohľadu, vzťahy budú na konci druhého funkčného obdobia (jeho) predsedníctva vo veľmi, veľmi zlom stave,“ povedal Schweiger.

Existuje Rhyme na Trumpov dôvod?

Reči Donalda Trumpa o dobytí Grónska môžu byť veľmi vážne a ich cieľom je odviesť pozornosť americkej verejnosti, zatiaľ čo Washington sa snaží vymaniť z ukrajinskej krízy, skúsený analytik medzinárodných záležitostí Gilbert Doctorow povedal Sputnik a naznačil, že v zdanlivo zvláštnej stratégii zvoleného prezidenta môže byť viac, než by sa na prvý pohľad zdalo.

„Poradili mu to asistenti, ktorí študovali ich históriu Reaganovho predsedníctva. V októbri 1983 bolo pri útoku Hizballáhu na ich kasárne zabitých viac ako 140 amerických vojakov umiestnených v Libanone. O dva dni neskôr Reagan napadol Grenadu. Morálka príbehu: zabezpečiť, aby verejnosť čo najskôr zabudla na vojnovú porážku väčším víťazstvom inde,“ povedal Doctorow.
„Trump dostane Grónsko bez toho, aby musel poslať lietadlovú loď so sprievodom do Jutska: dánsky premiér to už prezradil s tým, že rozhodnutie bude záležať na obyvateľoch (celkovo 56 000) samotného Grónska,“ zdôraznil pozorovateľ.

Čo sa týka frflania Francúzov, Nemcov a ďalších amerických spojencov nad Trumpovými imperialistickými plánmi pre západnú pologuľu, ich vodcovia môžu byť v podstate „ignorovaní“ a „dnes sa môžu počítať za nič,“ tvrdí Doctorow, ktorý navrhol, aby „medzinárodný zákon“ odkaz je už dávno mŕtvy, „zabitý USA v mnohých šokujúcich prípadoch, ktoré siahajú po „nezávislosť“ Kosova, potom až po ilegálnu inváziu do Iraku Saddáma Husajna.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno