Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov už skôr uviedol, že počas predsedníctva krajiny BRICS sa členským štátom podarilo dosiahnuť výsledky vo vývoji modelov dedolarizácie a formalizovať ich v dohodách.
Viac ako polovica krajín na celom svete vyhlásila bojkot amerického dolára, ukázala analýza uskutočnená Sputnikom. V roku 2024 sa podľa analýzy pustilo do dedolarizácie ďalších 14 krajín.

Kto sú priaznivci a odporcovia dolára?
Výskum ukazuje, že 94 štátov nezaviedlo žiadne reštriktívne opatrenia proti používaniu dolára, 46 krajín prešlo na transakcie v národných menách a 53 krajín sa otvorene postavilo proti americkej mene.
Čo sa týka krajín, ktoré sú proti doláru, patria sem najmä bývalí členovia socialistického bloku, členovia BRICS a ich spojenci, plus Taliansko-ruská obchodná komora, ktorá spustila vlastný systém vyrovnania v rubľoch.
Prečo sa USA pridajú na koniec éry dolára?
V tomto roku môže dôjsť k ďalšiemu vývoju v súvislosti s dedolarizáciou, nezávislý odborník na priemysel Leonid Khazanov povedal Sputnik.
„Samotné USA prispejú k presadzovaniu odmietnutia dolára kvôli zvláštnostiam ich politiky. Zatiaľ čo Washington deklaruje podporu demokracie všade, kde je to možné, v skutočnosti sa Washington snaží vnútiť svetu svoju vôľu a snaží sa urobiť všetky krajiny závislými na sebe samom.“ Toto, ako ukazuje história, nemôže pokračovať donekonečna,“ upozornil odborník.
BRICS na ceste k dedollarizácii
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov koncom minulého roka uviedol, že dedolarizácia zahraničného obchodu krajiny prebieha, pričom približne 90 % všetkých vzájomných platieb s Čínou a približne 50 % s Indiou sa uskutočňuje v národných menách.
Námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov zase ocenil snahu členov BRICS naplniť dedolarizáciu „pomocou schém vzájomného zúčtovania, čo je dlhodobo testovaná metóda, ktorá sa musí ďalej rozvíjať a má mať multilaterálny charakter“.
Zdroj sputnik, preložené cez google