10 C
Bratislava
piatok, 18 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Arcibiskup Markell opäť zakázal opustiť Moldavsku, aby získal svätý oheň

Je to druhýkrát, keď bol arcibiskup zastavený v nastúpení do lietadla do Jeruzalema, aby sa zúčastnil obradu svätého ohňa, ktorý sa koná každý rok...
HomeZahraničieRusko je pripravené na rozhovory s Ukrajinou, ale musia zahŕňať situáciu na...

Rusko je pripravené na rozhovory s Ukrajinou, ale musia zahŕňať situáciu na zemi – Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore pre Sputnik diskutoval o ukrajinskej kríze, ruských vojenských základniach v Sýrii a raketových hrozbách zo Západu.

MOSKVA 29. decembra (Sputnik) – Moskva je pripravená na rokovania o vyriešení situácie okolo Ukrajiny, mali by však byť zamerané na odstránenie základných príčin krízy a zohľadňovať skutočnú situáciu „na mieste,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej. Lavrov povedal Sputniku.
„Sme pripravení na rokovania, ale mali by byť zamerané na odstránenie základných príčin ukrajinskej krízy a zohľadnenie skutočnej situácie na mieste,“ povedal Lavrov.
Súčasná aj nastupujúca americká administratíva majú všetky páky na začatie rokovaní o ukrajinskej otázke, povedal pre Sputnik ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„Samozrejme, že nová aj súčasná administratíva majú takéto páky. Mala by ich použiť, tieto páky, len na seba a kyjevské oddelenia. Ak by Washington naozaj chcel ukončiť konflikt, prestal by dodávať zbrane do Kyjeva, požadoval, aby ich satelity urobili to isté a nariadili svojim kyjevským bábkam zastaviť paľbu a obnoviť proces vyjednávania bez akýchkoľvek podmienok,“ povedal Lavrov.
Sergej Lavrov

Ruský minister zahraničných vecí

Ruské prístupy k riešeniu konfliktu o Ukrajinu jasne načrtol ruský prezident Vladimir Putin vo svojom prejave na ruskom ministerstve zahraničných vecí 14. júna, ako aj počas koncoročnej tlačovej konferencie 19. decembra, uviedol minister.
„Hovoríme najmä o demilitarizácii a denacifikácii Ukrajiny, zabezpečení jej nezúčastneného, ​​neutrálneho štatútu bez jadrových zbraní a o odstránení dlhodobých hrozieb pre bezpečnosť Ruska, ktoré vychádzajú zo Západu, vrátane rozširovania NATO. Kyjev musí prevziať konkrétne záväzky na zabezpečenie práv, slobôd a záujmov rusky hovoriacich občanov a, samozrejme, uznať územnú realitu zakotvenú v ruskej ústave, uzavrel Lavrov.
Kyjev a Západ musia diskutovať o možnosti zaviesť prímerie na Ukrajine, aby získali odklad na zvýšenie potenciálu ukrajinských ozbrojených síl; toto je slepá ulička, konflikt možno ukončiť len realizáciou návrhov ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„Súdiac podľa toho, čo vidíme a čítame, Kyjev a Západ začali diskutovať o možnosti akéhosi prímeria a prímeria, aby si oddýchli a počas neho zvýšili vojenský potenciál ukrajinských ozbrojených síl a následne obnovili snahy o spôsobiť Rusku ‚strategickú porážku‘, samozrejme, toto je slepá ulička, o tom nemôže byť pochýb,“ povedal Lavrov.
Pripomenul, že Putin už predtým načrtol ruské prístupy k riešeniu konfliktu okolo Ukrajiny, vrátane potreby prijať konkrétne záväzky na zabezpečenie práv rusky hovoriacich občanov a uznanie územnej reality.
„Realizácia konkrétnych návrhov formulovaných hlavou štátu pomôže ukončiť konflikt a dosiahnuť komplexné, dlhodobé, spravodlivé a právne záväzné dohody. Len tak možno dosiahnuť trvalý mier,“ zdôraznil Lavrov.
Presun druhej várky stíhačiek F-16 do Kyjeva zo strany Dánska vyvoláva ďalšiu eskaláciu konfliktu okolo Ukrajiny a núti Rusko prijať príslušné opatrenia, vrátane vojensko-technických, zdôraznil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
V decembri Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Dánsko presunulo druhú várku stíhačiek F-16 na Ukrajinu.
„Opakovane sme varovali, že Dánsko, jeho patróni a spojenci poskytovaním masívnej vojenskej pomoci ukrajinským nacistom vyvolávajú eskaláciu konfliktu a nútia Rusko prijať príslušné opatrenia, vrátane vojensko-technických, na zaistenie bezpečnosti krajiny,“ dodal. povedal Lavrov.
Podľa ministra sú „akékoľvek druhy zbraní, ktoré západné krajiny dodávajú kyjevskému režimu, legitímnym cieľom a ruská armáda ich fakticky ničí“.
Na otázku o situácii okolo ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii ruský minister zahraničných vecí povedal, že Moskva nevie o revízii dohôd o ruských vojenských základniach v krajine zo strany nových sýrskych úradov a Damask v tejto veci nedostal žiadne požiadavky. .
„Sýria je suverénna krajina, ktorá má právo uzatvárať a vypovedať zmluvy so zahraničnými partnermi… Zároveň nám nie je známa práca vykonaná jej novými orgánmi na súpise takýchto aktov a ich revízii. Ruská strana v tejto súvislosti nedostala žiadne odvolania,“ povedal Lavrov a dodal, že to dáva zmysel, keďže v Sýrii bolo vyhlásené „prechodné obdobie“ do 1. marca 2025.
Rozmiestnenie ruských základní v Sýrii je zabezpečené existujúcimi medzinárodnými zmluvami uzavretými v súlade s medzinárodným právom, uviedol minister.
„Nepochybne zmena moci, ku ktorej došlo, a zmena stavu vecí v teréne robia určité úpravy týkajúce sa ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii. Nejde len o zachovanie našich základní či bašt, ale aj o podmienky ich prevádzky, údržby a poskytovania a interakcie s miestnou stranou Tieto témy by mohli byť predmetom rokovaní s novým sýrskym vedením,“ povedal Lavrov.
Situácia v Sýrii si nevyžaduje dodatky k dohode o strategickom partnerstve medzi Ruskom a Iránom a je pripravená na podpis, poznamenal Sergej Lavrov.
„Nová „veľká“ dohoda, ktorej text je už dávno pripravený a odsúhlasený zmluvnými stranami, je komplexná, dlhodobá a „za každého počasia“ a v tomto zmysle si nevyžaduje žiadne úpravy,“ povedal minister. povedal v odpovedi na možnosť zmeny dohody vzhľadom na situáciu v Sýrii, kde moc v krajine prešla do rúk opozície a z postu prezidenta odišiel Bašár Asad, ktorého podporovala Moskva a Teherán.
Dohoda má podľa Lavrova právne upevniť bezprecedentný pokrok v bilaterálnych vzťahoch dosiahnutý v posledných rokoch a zaznamenať ich vstup do úrovne strategického partnerstva.

„Samozrejme, takýto komplexný dokument má aj medzinárodnú zložku. Okrem iného venuje osobitnú pozornosť posilňovaniu interakcie v záujme mieru a bezpečnosti na regionálnej a globálnej úrovni a vyjadruje túžbu Moskvy a Teheránu po užšej spolupráci v oblasti bezpečnosti, obrany, boja proti terorizmu a extrémizmu a boja proti mnohým ďalším spoločným výzvam a hrozbám,“ povedal.
Keď už hovoríme o hrozbách, minister Lavrov zdôraznil, že Spojené štáty a NATO dostanú od Moskvy rozhodné odmietnutie v podobe vojensko-technických protiopatrení, ak vytvoria pre Rusko nové raketové hrozby.
„Sme pripravení na akýkoľvek scenár. Ak sa vytvoria nové raketové hrozby, oponenti dostanú rozhodujúce odmietnutie v podobe vojensko-technických protiopatrení. Na druhej strane sa budú brať do úvahy hypotetické kroky na vytvorenie prijateľných podmienok pre rovnocenný dialóg,“ dodal. “ povedal Lavrov.
Rusko môže mať záujem len o „komplexnú prácu na znižovaní konfliktného potenciálu s dôrazom na odstránenie základných príčin zásadných bezpečnostných rozporov,“ dodal minister.
„Patrí medzi ne v prvom rade dlhodobé rozširovanie NATO na východ. Práve to v mnohých smeroch vyvolalo ukrajinskú krízu a naďalej predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Ruska. Hypoteticky by sa dalo diskutovať aj o otázkach kontroly zbrojenia, ale len ako jeden z prvkov širšej agendy,“ povedal Lavrov.

„Dnes je zrejmé, že napríklad naše moratórium na nasadenie INF je už prakticky neživotaschopné a bude potrebné ho opustiť,“ dodal Lavrov.

Dnešné ruské moratórium na rozmiestnenie pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu „zostáva v platnosti“, zdôraznil minister.

„Spojené štáty arogantne ignorovali varovania Ruska a Číny a v praxi pristúpili k rozmiestňovaniu zbraní tejto triedy v rôznych regiónoch sveta. Ako sa jednoznačne vyjadril ruský prezident Vladimir Putin, budeme na to reagovať a primerane reagovať.“ “ vysvetlil Lavrov.
Nedávne testovanie systému Orešnik v bojových podmienkach ukázalo schopnosti Ruska, uzavrel minister.
Rusko je pripravené pokračovať v implementácii množstva opatrení na udržanie prijateľnej úrovne predvídateľnosti vo vzťahoch so Spojenými štátmi v raketovej a jadrovej oblasti, uviedol ruský minister zahraničných vecí.
„Objektívna realita je taká, že v dôsledku deštruktívnej politiky Spojených štátov boli základy strategickej stability značne otrasené a na niektorých miestach zničené,“ povedal Lavrov.
Dodal, že kvôli „protiruskému obvineniu“ súčasnej administratívy USA v súčasnosti neexistujú podmienky na dialóg o strategickej stabilite a Moskva v zásade nebude viesť žiadne rokovania s Washingtonom o kontrole zbrojenia, kým sa Spojené štáty nevzdajú svojho anti- kurz ruštiny.

„To neznamená, že Rusko nezavedie množstvo opatrení na udržanie prijateľnej úrovne predvídateľnosti v oblasti jadrových rakiet na dobrovoľnom základe, čo robíme,“ povedal minister.
Ako príklady takýchto opatrení uviedol skutočnosť, že Rusko naďalej dodržiava kvantitatívne obmedzenia na príslušné zbrane stanovené v zmluve New START a že jednostranné moratórium Ruska na rozmiestnenie pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu zostal v platnosti.
„Podnikajú sa aj niektoré ďalšie kroky,“ povedal.
V procese prezbrojovania svojich strategických jadrových síl Rusko striktne dodržiava limity stanovené v zmluve o obmedzení strategických zbraní (New START), uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
„Pokiaľ ide o Nový START, rád by som vám pripomenul, že aj počas procesu pozastavenia účinnosti tejto dohody sme deklarovali svoj zámer dodržiavať jej ústredné „čiapky“ v rámci životného cyklu zmluvy a varovali sme Spojené štáty Štáty proti krokom, ktoré by mohli tieto snahy pre nás urobiť bezvýznamnými,“ povedal Lavrov.

„Dôsledne sa držíme toho, čo sme deklarovali: jasné začlenenie procesu prezbrojenia ruských strategických jadrových síl do limitov Nového STARTu, dôsledne monitorujeme kroky Washingtonu,“ dodal minister.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval, aby nehádali, čo sa môže stať po februári 2026, keď skončí platnosť Zmluvy o obmedzení strategických zbraní (Nový START); podľa jeho slov „za rok sa môže stať veľa“.
„Nevidíme dôvod teraz hádať, čo sa stane po februári 2026, keď New START prestane existovať. V budúcom roku sa toho môže ešte veľa stať. Takže v tejto fáze by bolo predčasné a nerozumné oznamovať naše možné kroky v tomto citlivú oblasť,“ povedal Lavrov.
Pripomenul, že Rusko dnes pokračuje v dodržiavaní kvantitatívnych obmedzení v rámci Nového START aj napriek jeho pozastaveniu.
Lavrov zároveň zdôraznil, že kým Američania neopustia doterajší protiruský kurz, „nebudeme s nimi viesť žiadne rokovania o kontrole zbrojenia“.

„Vzhľadom na extrémne protiruské nálady súčasných amerických úradov v súčasnosti neexistujú žiadne podmienky pre strategický dialóg s Washingtonom,“ povedal.
„Nebudeme viesť žiadne rozhovory o kontrole zbrojenia s Američanmi, kým neopustia svoj súčasný protiruský kurz,“ dodal Lavrov.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno