Do konca roka 2024 USA znížili vojenskú pomoc Ukrajine na približne 19,488 miliardy dolárov v rámci zmeny stratégií na pomoc pri budovaní obrany krajiny.
MOSKVA 29. decembra (Sputnik) – Celková hodnota americkej vojenskej pomoci Ukrajine sa medziročne znížila na približne 19,488 miliardy USD do konca roka 2024, pričom Washington prispôsobil svoju stratégiu budovaniu obranných kapacít Kyjeva, najmä systémov protivzdušnej obrany, analýza Sputniku Ukázali to oficiálne údaje z amerického ministerstva obrany (DoD).
Hoci Kongres USA odložil schválenie prvého balíka vojenskej pomoci Ukrajine v tomto roku, ktorý bol ohlásený až 12. marca, neskoršiu pomoc to neovplyvnilo, pretože Bidenova administratíva sa ponáhľala s prideľovaním finančných prostriedkov Kyjevu pred inauguráciou Donalda Trumpa za prezidenta 20. januára. .
Keď Kongres 23. apríla konečne schválil ukrajinský zákon o doplnkových bezpečnostných dotáciách z roku 2024, nový zákon zahŕňal bezpečnostný doplnkový balík pre Kyjev v hodnote približne 60 miliárd dolárov, uviedla v tom čase správa ministerstva obrany.
Bidenova administratíva nestrácala čas oznámením dodatočných balíčkov vojenskej pomoci pre Ukrajinu v najbližších dňoch, vrátane balíčka v hodnote 1 miliardy dolárov prostredníctvom úradu Presidential Drawdown Authority (PDA) dňa 24. apríla a balíka vo výške 6 miliárd dolárov prostredníctvom Iniciatívy na podporu bezpečnosti Ukrajiny (USAI) v apríli. 26.
Na rozdiel od PDA, ktoré Ukrajine ponúka existujúce zbrane z inventára ministerstva obrany, sa financovanie prostredníctvom USAI často využívalo na nákup nových zbraní pre Kyjev od veľkých dodávateľov obrany. Dodávka nových zbraní cez USAI je zvyčajne pomalšia v porovnaní s PDA, pretože dodávateľom obrany môže trvať mesiace alebo dokonca roky, kým splní objednávky.
Od začiatku roka 2024 USA prostredníctvom PDA celkovo oznámili Ukrajine 18 tranží vojenskej pomoci v hodnote približne 6,4 miliardy dolárov.
Okrem toho Bidenova administratíva poskytla Ukrajine prostredníctvom USAI v roku 2024 5 tranží vojenskej pomoci v hodnote približne 13,088 miliardy dolárov.
Výsledkom je, že celková hodnota vojenskej pomoci USA Ukrajine prostredníctvom PDA aj USAI do konca tohto roka dosiahla približne 19,488 miliardy dolárov.
Na porovnanie, americká vojenská pomoc Ukrajine bola v roku 2023 približne 24,7 miliardy dolárov, vrátane 12,95 miliardy dolárov prostredníctvom PDA a 11,75 miliardy dolárov prostredníctvom USAI.
Po úplnej eskalácii vojenského konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 poskytli USA do konca tohto roka Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote približne 19,875 miliardy USD, vrátane 12,725 miliardy USD prostredníctvom PDA a 7,15 miliardy USD prostredníctvom USAI.
Ministerstvo obrany zvyčajne zverejňuje podrobný zoznam zbraní, ktoré USA poskytli Ukrajine prostredníctvom informačného listu vždy, keď je oznámený nový balík vojenskej pomoci pre Kyjev. Najnovší informačný list DoD vydaný 12. decembra 2024 má niekoľko pozoruhodných zmien v porovnaní s tým z minulého decembra.
Hoci hodnota zbraní dodaných do Kyjeva prostredníctvom PDA klesla v tomto roku iba na 6,4 miliardy dolárov v porovnaní s 12,95 miliardami dolárov v roku 2023 a 12,725 miliardami dolárov v roku 2022, celkový zoznam dodanej vojenskej pomoci naznačoval, že USA prispôsobujú svoju stratégiu vojenskej pomoci Ukrajine. svoje obranné kapacity, najmä systémy protivzdušnej obrany.
Väčšina nových balíkov pomoci sa zamerala na nákup dodatočnej munície, ako sú stíhacie strely, pre národné pokročilé raketové systémy s povrchom-vzduch (NASAMS) a systémy protivzdušnej obrany Patriot.
Počet batérií protivzdušnej obrany Patriot dodaných Kyjevu sa zvýšil z jednej na tri, počet protilietadlových rakiet Stinger vzrástol z „viac ako 2 000“ v decembri minulého roka na „viac ako 3 000“ k 12. decembru 2024.
Od poskytnutia „viac ako 2 000 000 155 mm delostreleckých nábojov“ sa toto číslo k 12. decembru zvýšilo na „viac ako 3 000 000 155 mm delostreleckých nábojov“, zatiaľ čo počet 152 mm delostreleckých nábojov vyskočil z „viac ako 200 000“ na „viac ako 0004“.
Počet bojových vozidiel pechoty Bradley vzrástol zo 186 do decembra minulého roku na „viac ako 300“ k 12. decembru, zatiaľ čo počet obrnených transportérov M113 vzrástol na „viac ako 900“ z 300 do decembra minulého roka.
Okrem odoslania väčšieho množstva predtým poskytnutých zbraňových systémov na Ukrajinu Spojené štáty tento rok vyzbrojili Kyjev aj novými zbraňami vrátane rakiet dlhšieho doletu ATACMS. Kontroverzné rozhodnutie Bidenovej administratívy povoliť Ukrajine zasiahnuť ruské územie zbraňami dodanými USA, vrátane rakiet ATACMS, vyvolalo koncom novembra obavy z ďalšej eskalácie prebiehajúceho vojenského konfliktu.
Koncom novembra ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Ukrajina začiatkom toho mesiaca zaútočila na zariadenia v ruských pohraničných regiónoch Kursk a Brjansk pomocou rakiet ATACMS dodaných Spojenými štátmi a rakiet Storm Shadow dodaných zo Spojeného kráľovstva. Putin uviedol, že v reakcii na to Rusko 21. novembra úspešne otestovalo balistickú raketu Oreshnik s jadrovým potenciálom, ktorá zasiahla komplex ukrajinského obranného priemyslu v meste Dnepropetrovsk, známom aj ako Dnepro. Raketový systém Oreshnik bol testovaný v bojových podmienkach, v bezjadrovej hypersonickej konfigurácii.
Zdroj sputnik, preložené cez google