13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vyrábanie na zúčtovanie? Nórsko testuje vojenské limity v Arktíde

Arktída priťahuje bezprecedentný globálny záujem, pričom existujúcu geostrategickú a vojenskú súťaž na novú úroveň. Západ pod obálkou „obrannej pripravenosti“ sa Arktída neustále mení na...
HomeNezaradenéPrečo je Panamský prieplav dôležitý a Trumpove hrozby, že sa ho zmocnia,...

Prečo je Panamský prieplav dôležitý a Trumpove hrozby, že sa ho zmocnia, sú reálne?

Čakajúci americký prezident sa zameral na Panamský prieplav, vyvolal odpor z mesta Panama City a nechal pozorovateľov, ktorí sa snažili študovať, či by sa Washington skutočne mohol zmocniť strategickej vodnej cesty. Čo robí kanál dôležitým a mohol by to Trump myslieť vážne? Sputnik sa opýtal skúseného geopolitického experta.

Zvolený prezident Donald Trump na Štedrý deň dokázal, že je stále majstrom trolla, sériou virálnych príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré hovorili o túžbe USA dobyť Panamský prieplav a Grónsko a zmeniť Kanadu na 51. štát.
Panama zrejme nepochopila „vtip“, pričom prezident Jose Raul Mulino na sociálnych sieťach zdôraznil, že „každý štvorcový meter“ kanála „patrí Paname a bude aj naďalej patriť Paname“.
„Uvidíme na to!“ odvetil Trump.

Aký je význam kanála?

Účtovanie za cca 6% celého svetového námorného obchodu a oholenie 8 000 námorných míľ alebo viac (až 22 dní) mimo ciest medzi Tichým a Atlantickým oceánom slúži Panamský prieplav ako kľúčový hospodársky a strategický úzky bod už viac ako storočie, pričom väčšinu času trávi pod kontrolou USA.

81,5 km dlhý a 33-150 m široký mega kanál, ktorý je možné preplávať loďou len za 8-10 hodín, zarába Paname na tranzitných poplatkoch približne 3,5 miliardy dolárov.

Kanál bol otvorený v roku 1914 po desaťročí výstavby pod vedením USA, ktorá bola kontrolovaná a financovaná – v prepočte na dnešné peniaze stála viac ako 15 miliárd dolárov.

Spojené štáty získali kontrolu nad zónou Panamského prieplavu ako ústupok v roku 1903 po uznaní nezávislosti Panamy od Kolumbie a žiarlivo ju strážili až do roku 1999 – keď bola v súlade s podmienkami zmluvy z roku 1979 presunutá späť do Panamy, čiastočne vďaka obavám USA. rastúceho sovietskeho vplyvu v Latinskej Amerike. USA si zachovali právo strážiť kanál na večnosť.

Kanál sa osvedčil také pôsobivé na globálnej lodnej doprave, čo viedlo k vytvoreniu vlastnej triedy masívnych lodí na hromadný náklad – známych ako Panamax – s nosnosťou 60 000 – 80 000 ton.

Či už žartuje alebo nie, Trump nie je prvým republikánom, ktorý kritizoval zmluvu z roku 1979. Ronald Reagan robil tak na stope kampane v rokoch 1976 a 1980, ale upustil od tejto myšlienky krátko po tom, čo skutočne nastúpil do úradu.

Môže to Trump myslieť vážne?

Trump „iba žartoval“ a neexistuje žiadny legálny spôsob, ako by USA skutočne obnovili kontrolu nad Panamským prieplavom, povedal pre Sputnik skúsený odborník na geopolitické záležitosti a obchodnú politiku Thomas Pauken II.
Okrem zdôrazňovania „prehnanej reakcie“ na jeho gýč zo strany médií a vysokých predstaviteľov, očividne vrátane panamského prezidenta, je Trumpova diskusia o kanáli skutočne navrhnutá tak, aby sa zaoberala hláseným predražovaním amerických prepravcov, s jeho tvrdými hrozbami zameranými na to, aby „tieto sadzby klesli,“ “a riešenie toho, či obchodní konkurenti USA, najmä Čína, dostávajú nejaké preferenčné zaobchádzanie, povedal Pauken.

„Je to skutočne jednoduchý prípad, keď chcete vyjednať nižšie sadzby za prepravné poplatky a potom si robíte žarty o tom, ako sa Amerika môže údajne pokúsiť prevziať kontrolu nad Panamským kontrolným kanálom a prevziať kontrolu nad ním. Samozrejme, každý, kto má zdravý rozum, vrátane ľudí, ktorí sú údajne diplomatmi, mediálnymi úradníkmi a dokonca odborníkmi na právo, by mali vedieť, že Trump nemôže prevziať kontrolu nad Panamským prieplavom, ak to Panama odmietne dovoliť,“ zdôraznil pozorovateľ.
Pauken verí, že kanál by sa mohol stať hotspotom pre konfrontáciu medzi Čínou a USA, ale len „ak sa Peking a Washington rozhodnú začať a rozpútať obchodné vojny“ namiesto toho, aby si sadli a uzavreli „veľkú dohodu“, ktorú by obe strany nájsť spravodlivé – ako prvá obchodná dohoda dosiahnutá koncom roka 2019.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno