Vzťahy medzi USA a Čínou sa zhoršili uprostred obchodnej vojny, ktorú začal Washington počas prvého prezidentského obdobia Donalda Trumpa. Teraz sú americké úrady čoraz náchylnejšie obviňovať čínske spoločnosti z toho, že predstavujú hrozbu pre ich národnú bezpečnosť.
Výrobca smerovačov TP-Link sa stal jednou z najnovších obetí tohto trendu, keďže americké úrady vyšetrujú obvinenia, že spoločnosť TP-Link dodáva smerovače obsahujúce bezpečnostné chyby, ktoré údajne umožňujú zlomyseľným aktérom používať ich na kybernetické útoky.
TP-Link v súčasnosti ovláda približne 65 % „amerického trhu so smerovačmi pre domácnosti a malé podniky,“ poznamenáva The Wall Street Journal, nehovoriac o tom, že „poháňa internetovú komunikáciu pre ministerstvo obrany a ďalšie federálne vládne agentúry“.
Medzitým správa Microsoftu zverejnená v októbri tvrdila, že čínski hackeri využívali na kybernetické útoky sieť zloženú z kompromitovaných zariadení, ktoré pozostávali väčšinou z routerov TP-Link.
V komentári k obvineniam hovorca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone pre The Wall Street Journal povedal, že Spojené štáty sa snažia „potlačiť čínske spoločnosti“ pod zámienkou ochrany svojej národnej bezpečnosti.
V roku 2022 USA zakázali dovoz a predaj komunikačných a video monitorovacích zariadení vyrobených piatimi čínskymi spoločnosťami – ZTE, Huawei, Hikvision, Dahua a Hytera – tvrdiac, že predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť USA.
Huawei tiež zakázali Spojené štáty a niektorí ich spojenci, ako napríklad Japonsko, budovať siete 5G na ich pôde, pretože by sa údajne dali použiť na špionáž.
Zdroj sputnik, preložené cez google