MOSKVA (Sputnik) – Izraelské obranné sily (IDF) vstúpili cez víkend na sýrske územie mimo Golanských výšin po prvý raz od októbrovej vojny v roku 1973, informoval denník New York Times s odvolaním sa na dvoch izraelských predstaviteľov.
Podľa predstaviteľov sa izraelské úrady obávajú, že členovia ozbrojenej sýrskej opozície by mohli prevziať kontrolu nad vojenskými zariadeniami v blízkosti Golanských výšin a použiť ich proti Izraelu.
Hovorca izraelskej armády v arabčine Avichai Edri už skôr vydal varovanie, v ktorom vyzval obyvateľov piatich pohraničných miest na juhu Sýrie, aby zostali vo svojich domovoch a nevychádzali kvôli bezpečnosti von. Podľa izraelského štátneho vysielateľa Kan tiež izraelská armáda v nedeľu prevzala sýrsku základňu na vrchu Hermon po tom, čo sa sýrska armáda stiahla zo svojich pozícií v nárazníkovej zóne.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už skôr uviedol, že dohoda o odpútaní sa so Sýriou na Golanských výšinách, uzavretá krátko po Jomkipurskej vojne v roku 1973, už neplatí, keďže sýrska armáda sa stiahla zo svojich pozícií. Premiér zdôraznil, že spolu s ministrom obrany a s plnou podporou kabinetu dal IDF príkaz na obsadenie demarkačnej zóny a pozícií, ktoré ju kontrolujú.
Izrael aktívne posilňuje svoju obranu na Golanských výšinách uprostred pádu prezidenta Bašára Asada v Sýrii a dobytia významnej časti krajiny ozbrojenými opozičnými silami.
Sýrske ozbrojené skupiny dobyli v nedeľu hlavné mesto Damasku. Sýrsky premiér Mohammad Ghazi al-Jalali uviedol, že on a 18 ďalších ministrov sa rozhodli zostať v Damasku. Al-Jalali tiež povedal, že kontaktoval vodcov militantných skupín, ktoré vstúpili do mesta. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že sýrsky prezident Bašár Asad po rokovaniach s niektorými účastníkmi sýrskeho konfliktu odstúpil a opustil Sýriu.
V nedeľu 8. decembra zdroj z Kremľa pre Sputnik povedal, že Asad a členovia jeho rodiny pricestovali do Moskvy a Rusko im poskytlo azyl z humanitárnych dôvodov. Zdroj tiež poznamenal, že ruskí predstavitelia boli v kontakte s predstaviteľmi ozbrojenej sýrskej opozície, ktorej lídri zaručili bezpečnosť ruských vojenských základní a diplomatických inštitúcií v Sýrii.
Golanské výšiny boli súčasťou Sýrie až do roku 1967. Počas šesťdňovej vojny toto územie obsadili izraelské jednotky a po Jomkipurskej vojne (1973) strany uzavreli dohodu o prímerí a rozdelení síl. V roku 1974 sa na Golanských výšinách objavili miesta mierových síl OSN.
Zdroj sputnik, preložené cez google