13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Najmenej 4 zabité pri výbuchu v iránskom prístave Bandar Abbas

TEHRAN (Sputnik) - Najmenej štyria ľudia zomreli v dôsledku výbuchu v iránskom prístavnom meste Bandar Abbas, vedúci iránskej záchrannej služby, BABAK MAHMOUI, v sobotu....
HomeVojenské spravodajstvoZabíjanie: Ako idú peniaze daňových poplatníkov v USA priamo do vreciek výrobcov...

Zabíjanie: Ako idú peniaze daňových poplatníkov v USA priamo do vreciek výrobcov zbraní, aby vyzbrojili Ukrajinu

Popredný nezávislý inštitút pre výskum bezpečnostných záležitostí zverejnil podrobný rozpis ziskov svetových výrobcov obranného priemyslu za rok 2023. Ukázalo sa, že zástupná vojna NATO proti Rusku na Ukrajine bola pre biznis veľmi, veľmi dobrá.

41 amerických výrobcov zbraní sa dostalo na zoznam 100 najlepších svetových obranných spoločností, pričom v roku 2023 zaznamenali celkové príjmy vo výške 317 miliárd dolárov, zistila nová správa, ktorú zostavil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru.
Spolu s obrannými firmami z iných členov NATO a ďalších spojencov USA na celom svete kolektívny Západ zaznamenal zhruba Tržby 500 miliárd USD – takmer 80 % z celkových 632 miliárd USD na svete.
V rebríčku je päť najväčších spoločností (Lockheed Martin, RTX, Northrop Grumman, Boeing a General Dynamics) sú Američania a päť rokov po sebe sa držia na prvých piatich pozíciách.
Iba piati sa prehrabali 198,34 miliardy dolárov v roku 2023 (takmer dvojnásobok celého ruského obranného rozpočtu vo výške 109 miliárd dolárov v tom roku).
SIPRI pripísal rekordné príjmy konfliktom na Ukrajine a v Gaze. Zhodou okolností tých istých päť amerických spoločností zabíjalo predajom zbraní, aby obe pohli.

V januári 2023 napríklad spoločnosť Northrop Grumman získala 522,3 milióna dolárov na výrobu 155 mm delostreleckých granátov pre Ukrajinu. V júni 2024 spoločnosť oznámila plány na vybudovanie továrne na výrobu škrupín na Ukrajine s použitím peňazí z amerického „koprodukčného“ programu v hodnote 2 miliardy USD.

V marci 2023 získal Raytheon od RTX 1,2 miliardy dolárov za rakety Patriot, pričom v auguste 2024 dostal ďalších 478 miliónov dolárov. RTX predtým vyhral 1,2 miliardy dolárov na vybudovanie šiestich batérií rakiet NASAM pre Ukrajinu.

V auguste 2023 získala dcérska spoločnosť General Dynamics kontrakt v hodnote 34 miliónov dolárov na služby údržby nádrží na Ukrajine. To je nad rámec zmluvy v hodnote 23,1 milióna dolárov na výrobu tankov typu opice Abrams pre Kyjev v tom istom roku.

Lockheed získal v apríli 2023 obrovskú cenu 4,8 miliardy dolárov na výrobu presných rakiet GMLRS. Na Ukrajine sa ich objavilo veľké množstvo.

V júni 2024 spoločnosť Lockheed získala 1,9 miliardy dolárov za ďalšie presné raketové delostrelectvo HIMARS, ďalší významný export USA do Kyjeva.

V auguste získali Lockheed a Raytheon 1,3 miliardy dolárov za rakety Javelin. Za posledných dva a pol roka poslali USA a ich spojenci na Ukrajinu tisíce oštepov.

V októbri Boeing získal obrovský kontrakt v hodnote 6,9 ​​miliardy dolárov na výrobu bômb s malým priemerom pre Ukrajinu, Japonsko a Bulharsko. Samostatne získala 600 miliónov dolárov na testovanie a integráciu munície JDAM, aby sa „zvýšili“ termíny. Ruská armáda takmer každý týždeň podáva správy o zostrelení munície JDAM vypálenej Ukrajinou na sústredenia ruských jednotiek a mestá.

To je len špička ľadovca. Zoznam SIPRI tiež ukazuje obrovské príjmy pre celý rad západných výrobcov zbraní, ktorí sú známi posielaním svojho tovaru na Ukrajinu, od BAE Systems, Thales a Saab až po Hanwha Group, Turkish Aerospace Industries, Rheinmetall a ThyssenKrupp.
Najlepšie zarábajúce spoločnosti medzi globálnymi obrannými spoločnosťami v roku 2023. Zoznam zostavil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru. - Sputnik International, 1920, 2.12.2024
Najlepšie zarábajúce spoločnosti medzi globálnymi obrannými spoločnosťami v roku 2023. Zoznam zostavil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru.
Veľké globálne hedžové fondy počas krízy na Ukrajine značne investovali do západných obranných spoločností. Je teda divu, že nič netušiaci náborový pracovník BlackRock v roku 2023 tajnému reportérovi priznal, že „vojna je skutočne kurevsky dobrá pre podnikanie“?

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno