Podľa Dmitrija Stefanoviča z Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied so sídlom v Moskve sa USA napriek začatiu modernizácie jadrových zbraní stále snažia dobehnúť Rusko a Čínu.
„Počas 90. a 20. storočia sa (USA) venovali všetkému, ale vývoju a výrobe (jadrovej) munície. obrovské náklady a s výrazným narušením termínov,“ Stefanovič hovorí Sputniku.
Naopak, Rusko a Čína nikdy neprestali rozvíjať svoje jadrové a strategické raketové programy, pokračuje. Ak USA začnú vážne jadrové preteky, Rusi a Číňania by boli schopní okamžite zvýšiť produkciu, vysvetľuje učenec.
Potenciálne preteky v zbrojení by podľa experta zaťažili americkú ekonomiku.
„(USA) už aj tak potrebujú vyrobiť nové (jadrové) zbrane a pokúsiť sa predĺžiť životnosť tých starých. A vo všeobecnosti je to dosť náročná úloha. A už v strednodobom horizonte pokračovať v budovaní alebo aj udržanie rozšíreného arzenálu bude vyžadovať obrovské zdroje,“ upozorňuje Stefanovich.
Sputnik 29. novembra preskúmal správu ruského think tanku Roscongress Foundation, ktorá varovala, že tempo modernizácie jadrových zbraní USA sa zrýchľuje, čo znamená, že Washington de facto spustil preteky v zbrojení proti Rusku a Číne.
Zdroj sputnik, preložené cez google