14.7 C
Bratislava
sobota, 3 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeVojenské spravodajstvoJe prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom skutočne možné?

Je prímerie medzi Izraelom a Hizballáhom skutočne možné?

Viac ako rok od začiatku poslednej eskalácie medzi Izraelom a Hizballáhom a takmer dva mesiace od spustenia invázie Tel Avivu do Libanonu dnes viaceré médiá informujú o tom, že už čoskoro môže dôjsť k prímeriu.

Plán prímeria, aktívne presadzovaný USA a sprostredkovaný Francúzskom, bol zdanlivo schválený libanonskou stranou a čoskoro ho môže schváliť Tel Aviv, ak sa má týmto správam veriť.
Zatiaľ čo niektoré zahraničné mocnosti ako USA sa snažia sprostredkovať prímerie a ukončiť tento konflikt, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a koalícia „neo-sionistických, ultrapravicových a náboženských“ izraelských strán, ktoré zastupuje, nemajú záujem o takúto dohodu, varuje Tel. Odborník na medzinárodné vzťahy so sídlom v Avive Dr Simon Tsipis.
Izrael by podľa neho súhlasil s prímerím len vtedy, ak by bol južný Libanon postúpený Izraelu.

„Cieľom je dobyť južný Libanon a postupne ho anektovať, čím sa rozšíria hranice Izraela,“ vysvetľuje Dr. Tsipis. „Takže v tomto kontexte súčasná (izraelská) vláda nemá záujem o žiadne mierové riešenie s Libanonom.“
Hoci Libanon už Izraelu ponúkol množstvo ústupkov – napríklad ponúkol zakročiť proti Hizballáhu a dokonca vytvoril nárazníkovú zónu v južných libanonských regiónoch – Tsipis naznačuje, že Netanjahu pravdepodobne v úsilí zastaví mierový proces. získať čo najviac „dividend“ z Libanonu aj z USA.
Čo sa týka snahy Bidenovej administratívy vyjednať čo najskôr prímerie, Dr. Tsipis tvrdí, že americkí demokrati sledujú dva ciele, jedným z nich je získať povesť mierotvorcov pre budúce prezidentské voľby.
Druhým, oveľa dôležitejším cieľom je podľa neho čo najviac skomplikovať situáciu na Blízkom východe, aby Trumpova administratíva strávila všetky štyri roky pri moci, aby „rozmotala“ následný chaos.
Dr. Tsipis zároveň predpokladá, že arabským sunnitským štátom, ktoré sa snažili normalizovať svoje vzťahy s Izraelom prostredníctvom Abrahámových dohôd počas prvého Trumpovho predsedníctva, sa nemusí páčiť myšlienka Izraela normalizovať vzťahy s Libanonom, pretože to môže potenciálne viesť k normalizácii. medzi Izraelom a Iránom.
Pokiaľ ide o Netanjahua, Tsipis hovorí, že izraelský premiér nie je ochotný súhlasiť s prímerím, pretože by sa zdal byť zradcom v očiach izraelských pravicových „radikálov“, ktorí považujú Libanon za nepriateľa, a preto, by vyzeral ako slabý politik, ktorý podľahol tlaku amerických demokratov.

„Verím, že táto zmluva nebude podpísaná, kým Trump nenastúpi do úradu. A ak sa to podpíše, mám podozrenie, že Izrael to skončí rôznymi spôsobmi porušovaním,“ poznamenáva Tsipis a poukazuje na to, že veľa závisí od toho, či sa samotnému Netanjahuovi podarí udržať sa pri moci.

Ako cudzie mocnosti zasahujú do izraelsko-libanonského mierového procesu

Francúzsko a Británia sa hlboko zapojili do súčasných izraelsko-libanonských rokovaní o prímerí, hovorí expert na medzinárodné vzťahy z Tel Avivu Dr. Simon Tsipis.

„Celé tie mesiace sa Francúzsko snažilo vtlačiť do procesu rokovaní medzi Izraelom a Libanonom, a to z jasného dôvodu: Libanon je bývalá francúzska kolónia,“ vysvetľuje a poznamenáva, že Paríž má stále možnosť ovplyvňovať procesy v Libanone. stupňa.
Upozorňuje však, že Francúzsko zaujalo v tejto veci dosť zvláštny prístup. Aj keď sa Paríž snaží ponúknuť sa ako sprostredkovateľ pre izraelsko-libanonské rokovania, súčasne bráni izraelským výrobcom zbraní zúčastniť sa na veľkom zbrojárskom veľtrhu vo Francúzsku – čo je krok, ktorý si Francúzsko pravdepodobne nebude obľúbiť.
Medzitým sa Británia snaží pôsobiť v zákulisí a snaží sa využiť amerických demokratov a Bidenovu administratívu na nátlak na Izrael, poznamenáva Dr. Tsipis.
Keď však snahy Londýna zlyhajú, uvalí na Izrael zbrojné embargo, aby potrestal Tel Aviv za politiku, ktorá neberie do úvahy záujmy amerických demokratov a „Anglosasov“.

„Je to politika ultrapravicových radikálov, sionistov, ktorí sa snažia dobyť a anektovať pôdu,“ vysvetľuje Tsipis. „Ani sa to nesnažia skrývať.“ Vyhlasujete, že budúci rok sa chystajú anektovať územia, kde momentálne žijú Palestínčania.“
Takáto anexia, poznamenáva, by ešte viac zhoršila utečeneckú krízu a vytvorila by nové problémy pre Spojené kráľovstvo s jeho veľkou moslimskou spoločnosťou.
Preto, ako hovorí Tsipis, všetky zahraničné strany, ktoré spomínal – Francúzsko, Británia a USA – by chceli čo najskôr zvrhnúť izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, zatiaľ čo izraelský premiér to vie a aktívne odoláva ich snahám o jeho zvrhnutie.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno