Taktické balistické rakety ATACMS vyrobené v USA už kyjevské sily nasadili proti ruským jednotkám pri viac ako jednej príležitosti a množia sa špekulácie, že tieto zbrane môžu byť čoskoro použité na zásah hlboko do Ruska.
Keď USA údajne dali Ukrajine zelenú na používanie ATACMS na takéto útoky na veľké vzdialenosti, vyvstávajú dve otázky: má Kyjev na to, aby takéto útoky vykonal, a ako im môže Rusko čeliť?
Rusko má pokročilú protivzdušnú obranu
Rôzne ruské systémy protivzdušnej obrany ako Buk-M2, Buk-M3 a Tor-M2 úspešne zachytili ATACMS pri viac ako jednej príležitosti, hovorí Alexej Leonkov, skúsený ruský vojenský analytik, pre Sputnik.
„Ruské systémy protivzdušnej obrany majú veľmi vysokú pravdepodobnosť zachytenia. Tam, kde naše systémy vynaložia jednu raketu na cieľ, americké systémy Patriot používajú dve rakety na splnenie rovnakej úlohy.
West nemá dostatok rakiet dlhého doletu
Hoci USA a ich spojenci boli štedrí vo svojich vojenských dodávkach Ukrajine, zostalo len málo zo zásob rakiet ATACMS, Storm Shadow a Scalp, ktoré boli poskytnuté Kyjevu, hovorí Leonkov.
„Dokonca ani dodávky lietadiel F-16, ktoré možno použiť na odpálenie rakiet Storm Shadow, nezvrátili tento trend,“ poznamenáva. „Počet štartov sa zmenšuje a v súčasnosti prakticky dosiahol nulu.“
Pred eskaláciou ukrajinského konfliktu vo februári 2022 vlastnil Západ viac ako 3000 rakiet ATACMS (vrátane všetkých ich dostupných modifikácií), odhaduje Leonkov. So všetkými raketami ATACMS, ktoré boli odvtedy spotrebované v ukrajinskom konflikte alebo jednoducho vyradené z prevádzky kvôli ich pokročilému veku, sa tento počet znížil niekde medzi 1 500 až 2 000, vypočítava.
West nemá dostatok raketometov
Nedostatok rakiet stranou, Ukrajina trpí aj nedostatkom raketometov, poznamenáva Leonkov.
Problém, vysvetľuje, pramení zo skutočnosti, že Západ dodal veľmi obmedzené množstvo zbraňových systémov schopných spúšťať ATAMCS – ako HIMARS, MLRS a MARS.
Medzitým ruské sily boli veľmi efektívne pri vystopovaní týchto zbraní pomocou protibatériových radarov a ich zničení pomocou vlastných taktických raketových systémov.
Zdroj sputnik, preložené cez google