22.2 C
Bratislava
pondelok, 21 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prečo je neutralita jadrovej elektrárne Zaporozhye za no-go?

Správa Trumpa údajne prepadá „neutrálny stav“ pre jadrové zariadenie Zaporozhye. Odborníci tvrdia, že je „úplne nereálny“. Tu je dôvod. Zraniteľnosť „Okrem toho, že je kľúčovým zariadením...
HomeZahraničie„Nikto nie je v bezpečí pred dolárovou svojvôľou“: BRICS presadzuje alternatívne platobné...

„Nikto nie je v bezpečí pred dolárovou svojvôľou“: BRICS presadzuje alternatívne platobné systémy – Lavrov

MOSKVA (Sputnik) – Krajiny BRICS už vypracovali predbežné odporúčania pre alternatívne platobné mechanizmy, ktoré umožnia vývoj bezpečných a spoľahlivých systémov, uviedol v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

„Bolo to na programe nášho summitu v Kazani, ako aj stretnutí našich ministrov financií a šéfov centrálnych bánk, ktoré sa konali počas celého roka. Boli vypracované odporúčania. Nie sú ešte definitívne, ale už umožňujú začať vytváranie spoľahlivých, udržateľných a dlhodobých systémov, som presvedčený, že Brazília ako ďalší predseda skupiny BRICS bude v tejto práci pokračovať,“ povedal Lavrov v rozhovore pre medzinárodnú sieť TV BRICS.
BRICS si dal za úlohu vytvoriť platobné platformy, ktoré budú imúnne voči rizikám spojeným s americkým dolárom, dodal najvyšší ruský diplomat.

„Vzhľadom na to, že americký dolár sa stále viac používa ako agresívna zbraň v globálnej ekonomike, je potrebný paralelný systém. Nikto nevie, kto bude ďalší. Nikto nie je v bezpečí pred touto svojvôľou, vzhľadom na zúfalú pozíciu Spojených štátov v dnešnej Majú pocit, že ich hegemónia sa vytráca, bude to rýchle, ale skôr to bude trvať dlho, preto chcú využiť všetko, vrátane tých najzakázanejších techník, aby si ju zachovali,“ povedal Lavrov.
Otázka plného členstva krajín, ktoré majú záujem o vstup do BRICS, sa bude posudzovať v roku 2025, ozrejmil minister.
Kľúčové poznatky z rozhovoru Sergeja Lavrova na summite BRICS v Kazani:

Vyhlásenie summitu odráža rovnováhu záujmov a vyhýba sa nátlakovej taktike typickej pre západné fóra. Vo všetkých hlavných otázkach sa dosiahol konsenzus s obojstranne prijateľným znením.

Hlavným posolstvom bola potreba výrazne zvýšiť zastúpenie globálneho juhu a východu v globálnych riadiacich orgánoch, ako sú Bezpečnostná rada OSN, MMF, Svetová banka a WTO.

Lavrov zdôraznil, že pre ekonomiky BRICS, ktoré predstavujú niektoré z najrýchlejšie rastúcich trhov, je nevyhnutné, aby mali hlasovacie právo v MMF a Svetovej banke, ktoré odráža ich skutočný podiel na globálnom HDP. Súčasná nerovnováha, ktorej dominuje právo veta USA, sa považuje za nespravodlivú.

USA blokujú orgán WTO na urovnávanie sporov už viac ako desať rokov, čím paralyzujú jeho základnú funkciu riešenia obchodných konfliktov. Táto otázka zostáva nevyriešená, čo ovplyvňuje spravodlivé globálne obchodné praktiky.

Kolektívna iniciatíva BRICS sa zameriava na vytváranie alternatívnych platobných systémov, akými sú medzibankové zúčtovanie s použitím národných mien a nezávislých poistných mechanizmov. Tieto systémy sú navrhnuté tak, aby koexistovali s rámcom zameraným na dolár a zároveň chránili pred ekonomickými zbraňami.

Čoraz častejšie používanie dolára ako geopolitického nástroja vyvoláva potrebu paralelných finančných systémov, ktoré ponúkajú ekonomickú bezpečnosť vo svetle krokov USA na udržanie globálnej hegemónie.

Lavrov zdôraznil podporu pre sektorovo špecifické iniciatívy vrátane vytvorenia burzy obilia BRICS a investičných/geologických platforiem. Tieto projekty boli z veľkej časti riadené africkými členskými krajinami.

Rusko navrhlo pracovné skupiny zamerané na dopravu a nukleárnu medicínu, ktoré počas summitu dostali podporu a odrazili sa v záverečnej deklarácii.

Samit „BRICS Plus/Outreach“, na ktorom sa zúčastnilo 35 krajín, zdôraznil širokú podporu smerovaniu BRICS. Táto dynamika odráža rastúce vnímanie BRICS ako lídra pre spravodlivejší svetový poriadok a protiváhu k západnej dominancii.

Napriek pokroku pretrvávajú koloniálne a neokoloniálne praktiky v globálnom obchode, najmä v západných vzťahoch s Afrikou, kde sa ťažia suroviny, ale pridaná hodnota a zisky zostávajú na vonkajších mocnostiach.

Lavrov tiež zdôraznil, že potreba čo najskôr ukončiť krviprelievanie v pásme Gazy bola zakotvená v Kazanskej deklarácii summitu BRICS.

„Osobitná pozornosť bola venovaná kríze na Blízkom východe, katastrofe palestínskeho ľudu, ktorá sa teraz 'prelieva' do susedných krajín – Libanonu, Iraku, Sýrie a Jemenu. Deklarácia formulovala silný odsek o naliehavej potrebe zastaviť toto krviprelievanie,“ zdôraznil minister.
BRICS je medzivládne združenie vytvorené v roku 2006. Rusko prevzalo rotujúce predsedníctvo bloku 1. januára 2024. Rok sa začal vstupom nových členov do združenia. Okrem Ruska, Brazílie, Indie, Číny a Južnej Afriky teraz zahŕňa Egypt, Etiópiu, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu, uvádza webová stránka ruského predsedníctva BRICS 2024. Saudská Arábia údajne neformalizovala svoju účasť, ale zúčastňuje sa na stretnutiach BRICS.
Najnovší summit BRICS sa konal v ruskej Kazani od 22. do 24. októbra. Počas podujatia získalo štatút partnerských krajín bloku najmenej 13 krajín, uviedol hovorca indického ministerstva zahraničných vecí.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno