Prezident Trump oznámil, že je „nepravdepodobné“, že po uplynutí platnosti v júli udelí ďalšiu 90-dňovú pauzu vo svojej globálnej tarifnej vojne. Možno nemusí. Pred termínom...
Koľko vojakov majú USA v Južnej Kórei? kde su? čo tam robia? Ktorí americkí politici vyzvali na ich stiahnutie a prečo? Sputnik skúma.
USA a Južná Kórea „prehlbujú naše úsilie v oblasti jadrového a strategického plánovania“ a „zvyšujú pravidelné rozmiestňovanie strategických prostriedkov USA na Kórejskom polostrove,“ oznámil tento týždeň šéf DoD Lloyd Austin na tlačovej konferencii so svojím juhokórejským náprotivkom vo Washingtone.
Pentagon začal premieňať Južnú Kóreu na svoje vlastné osobné regionálne vojenské predmostie od roku 1945, pričom približne 25 400 amerických vojakov, ktorí sú tam v súčasnosti rozmiestnení, predstavuje tretie najväčšie trvalé nasadenie USA v zahraničí po Japonsku a Nemecku.
Samotná americká armáda zaberá asi dve desiatky základní a takmer 140 veliteľských stanovíšť pozdĺž hornatého koridoru Kaesong-Munsan. Patrí sem Camp Humphreys – najväčšia americká zámorská základňa, ktorá sa nachádza asi 65 km južne od Soulu.
Americké námorníctvo prevádzkuje základne v strategických kórejských pobrežných mestách Busan, Chinhae a Pyeongtaek, pričom základňa Busan je schopná obsluhovať naraz až 30 plavidiel vrátane supernosičov triedy Nimitz a ponoriek jadrových rakiet. Nasadenie amerického námorníctva v regióne bolo pre Severnú Kóreu neustálym zdrojom zdesenia – ktorá často organizovala rozsiahle delostrelecké cvičenia a testovala rakety, zatiaľ čo sú prítomné americké vojnové lode, aby Pentagon vedel, že Pchjongjang je na stráži.
Americké letectvo lieta na svoje misie prevažne z leteckých základní Osan a Kunsan na juhozápade Južnej Kórey. Počas kórejskej vojny v rokoch 1950-1953 americké letectvo bombardovalo Kóreu do doby kamennej, pričom na krajinu zhodilo viac výbušnín ako v celom tichomorskom divadle počas druhej svetovej vojny (635 000 ton oproti 500 000 tonám).
Americkí námorníci prevádzkujú svoju vlastnú základňu – Camp Mujuk na juhovýchode, ale majú prístup aj k základniam používaným armádou.
Pentagon vyžaduje celé samostatné velenie na koordináciu všetkých týchto síl, známych ako Kórejské sily Spojených štátov (USFK), so sídlom v Camp Humphreys. USFK v súčasnosti velí štvorhviezdičkový armádny generál Paul LaCamera.
Americké jadrové zbrane v Kórei?
Počas studenej vojny Spojené štáty rozmiestnili v Južnej Kórei až 950 jadrových hlavíc – dostatočná palebná sila na to, aby vyhladila suseda Soulu a spôsobila zmätok v susednom Sovietskom zväze a Číne. ZSSR a Čína neumiestnili jadrové zbrane na Kórejskom polostrove počas studenej vojny.
Nákladná prítomnosť
Stopa Pentagonu v Kórei nie je lacná. Správa Kongresového vládneho úradu pre zodpovednosť za rok 2021 zistila, že len od roku 2016 a 2019 minuli USA v krajine 13,4 miliardy dolárov na vojenské platy, výstavbu a údržbu základní. Soul v tom istom období minul 5,8 miliardy dolárov na podporu americkej prítomnosti.
Škandály týkajúce sa amerických vojakov
Aj z hľadiska reputácie mala prítomnosť USA v Kórei svoje dôsledky, pričom americkí vojaci sú historicky aj dnes pravidelne zapletení do zločinov od prostitúcie a obchodovania s ľuďmi až po znásilňovanie, zneužívanie maloletých a zločiny súvisiace s drogami.
Čas ísť domov?
Vo Washingtone je niekoľko zástancov odchodu z Kórey. „Ako dlho musíme zostať v Kórei? Boli sme tam od mojej strednej školy,“ vtipkoval vtedy 76-ročný kandidát na prezidenta Republikánskej strany Ron Paul na predvolebnej akcii v roku 2011.
V roku 2022 bývalý minister obrany Mark Esper povedal, že Donald Trump navrhol „úplné stiahnutie amerických síl z Južnej Kórey“, čo ho podľa Espera prinútilo upokojiť prezidenta, aby od tejto myšlienky upustil.
Začiatkom tohto roka Trump v rozhovore povedal, že USA môžu stiahnuť svoje jednotky z „bohatej“ Južnej Kórey, ak nezaplatia svoj podiel na obranu. „Chcem, aby sa k nám Južná Kórea správala slušne,“ povedal Trump a dodal, že súčasný záväzok USA voči krajine „nedáva žiadny zmysel“.
Severná Kórea ako jeden z dôvodov zvýšenej bezpečnostnej pozície a vývoja jadrových zbraní často uvádza prítomnosť amerických jednotiek a „provokatívne“ cvičenia amerických síl po boku ich juhokórejských náprotivkov v blízkosti hraníc demilitarizovanej zóny. Počas Trumpovej administratívy a predsedníctva juhokórejského vodcu Mun Če-ina sa podnikli dôležité kroky, vrátane série historických, významných stretnutí medzi severokórejským vodcom Kim Čong-unom a jeho juhokórejskými a americkými náprotivkami, aby sa pokúsili zneškodniť. regionálne napätie.
Napätie sa však opäť zvýšilo za prezidenta Bidena, pričom vodca USA sa rozhodol nestretnúť sa s Kimom a obnoviť a rozšíriť vojenské cvičenie v regióne vrátane cvičení zahŕňajúcich sily z Japonska a podpísanie trojstranného bezpečnostného paktu so Soulom a Tokiom v roku 2023. Toto opatrenie podnietilo Severnú Kóreu, aby podpísala historickú zmluvu o komplexnom strategickom partnerstve s Ruskom.
„Teraz je situácia a bezpečnosť našej krajiny v dôsledku machinácií Spojených štátov a ich satelitov, to všetko vo veľmi nebezpečnom a nestabilnom stave…Vojenská aliancia Spojených štátov a Južnej Kórey sa mení na vojenskú alianciu s jadrovou zložkou To ukazuje, že situácia na Kórejskom polostrove sa môže kedykoľvek stať výbušnou. To je veľmi nebezpečné pre bezpečnosť Kórejského polostrova a pre celý región severovýchodnej Ázie,“ povedal severokórejský minister zahraničných vecí Choe Son Hui. povedal na piatkovom stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Moskve.
„Nadviazala sa veľmi úzka spolupráca medzi vojenskými a bezpečnostnými zložkami oboch krajín. To nám tiež umožňuje efektívne riešiť dôležité otázky súvisiace s bezpečnosťou našich a vašich občanov,“ povedal Lavrov.