19.1 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump zasiahne najväčšiu dohodu EÚ s EÚ: nulové tarify pre nás, 15% pre Európu

MOSKVA (Sputnik) - Spojené štáty a Európska únia sa dohodli na novej obchodnej dohode, ktorá okrem iného predpokladá nulovú tarifu na americké dovozy na...
HomeVojenské spravodajstvoDeklarácia summitu BRICS je „bodom zvratu“, ktorý predefinuje medzinárodnú politiku: Tu je...

Deklarácia summitu BRICS je „bodom zvratu“, ktorý predefinuje medzinárodnú politiku: Tu je dôvod

Blok BRICS prijal v stredu záverečnú deklaráciu svojho summitu v Kazani. Dokument načrtol snahu skupiny uskutočniť odvážne reformy globálnych inštitúcií, posilniť spoluprácu a kolektívne reagovať na globálne krízy. Sputnik požiadal popredných ázijských a európskych expertov na medzinárodné vzťahy o pomoc pri dekódovaní deklarácie.

Odborníci na politické a medzinárodné záležitosti, ktorí na ruskom samite BRICS očakávali tektonické a transformačné zmeny v medzinárodných vzťahoch, neboli sklamaní 43-stranovou Kazanskou deklaráciou bloku s názvom „Posilnenie multilateralizmu pre spravodlivý globálny rozvoj a bezpečnosť“, ktorá obsahuje 134 bodov zameraných na:

vytvorenie „spravodlivejšieho a demokratickejšieho svetového poriadku“,

„posilnenie spolupráce pre globálnu a regionálnu stabilitu a bezpečnosť,“

„podpora hospodárskej a finančnej spolupráce“

a „posilnenie medziľudských výmen pre sociálny a ekonomický rozvoj“.

Deklarácia vyzvala na reformy Bretton Woods – medzinárodnej finančnej architektúry založenej na konci druhej svetovej vojny, aby jej inštitúcie viac reprezentovali záujmy rozvojových krajín, odmietla „jednostranné, represívne a diskriminačné protekcionistické“ opatrenia súvisiace so zmenou klímy, a vyjadrili podporu komplexnej transformácii Organizácie Spojených národov, vrátane Bezpečnostnej rady, aby viac reprezentovala modernú realitu.
Na ekonomickom fronte blok vyjadril podporu pre rozšírené používanie národných mien v obchode a zdôraznil význam pokračujúceho vykonávania Hospodárske partnerstvo BRICS koordináciu makroekonomickej politiky a stratégiu spolupráce a uvítal „značný záujem krajín globálneho juhu“ o BRICS.
Konkrétne záväzky zahŕňajú plány na posilnenie spolupráce v oblasti špičkových technológií prostredníctvom obchodnej rady BRICS Nová technologická platformaúsilie o rozšírenie úlohy Novej rozvojovej banky bloku „pri podpore infraštruktúry a trvalo udržateľného rozvoja“ členských krajín a zintenzívnenie spolupráce v medicíne v širokej škále oblastí, od tradičného a digitálneho zdravia po nukleárnu medicínu, rádiofarmaká a vakcíny.
Vyhlásenie zaviazalo členov bloku pokračovať v rokovaniach o ambicióznych BRICS Jasné cezhraničného zúčtovacieho a depozitného systému, privítali ďalšie skúmanie „možností na vytvorenie logistickej platformy na koordináciu a zlepšenie dopravných podmienok pre multimodálnu logistiku medzi krajinami BRICS“ a privítali ruský návrh na vytvorenie Platforma BRICS Grain Exchange zabezpečiť (a poistiť) globálnu potravinovú bezpečnosť.
Vo vývoji, ktorý zdôraznil rastúci názor BRICS na seba ako nezávislého geopolitického aktéra, deklarácia ponúkla komplexné komentáre k tomu, ako blok berie v súčasnosti otázky medzinárodnej bezpečnosti, od nezákonného používania sankcií a umiestňovania zbraní vo vesmíre až po ukrajinská kríza, snaha Palestíny o plné členstvo v OSN, „premyslený teroristický útok“ Izraela zameraný na komunikačné zariadenia v Libanone a jeho útoky v Gaze, Sýrii a Iráne, kríza v Červenom mori, situácia v Južnom Sudáne, na Haiti, Afganistan a ďalšie.

„Inflexný bod medzinárodnej politiky“

„16. samit BRICS je inflexným bodom medzinárodnej politiky, pretože BRICS ukazuje, že v medzinárodnom systéme existuje kolektívny spôsob vyjednávania, ktorý si nevyžaduje hegemóniu ani použitie sily,“ hovorí Anuradha Chenoy, Centrum univerzity Jawaharlal Nehru. Emeritná profesorka ruských a stredoázijských štúdií povedala Sputniku, komentujúc obsah Kazanskej deklarácie a jej globálne dôsledky.

„Kazanská deklarácia je plánom pre krajiny BRICS, pretože spája „spoločné záujmy“ so „strategickým partnerstvom“,“ povedal Dr. Chenoy v kontraste s prístupom bloku k paktom a dohodám vedeným Západom, kde sú „záujmy“ vyhradené pre Západ. krajín, „a pojem strategický znamená hrozbu alebo možné použitie sily“.
Pri výzve na reformy brettonwoodských inštitúcií Kazaňská deklarácia v skutočnosti zdôrazňuje snahy bloku „založiť vlastnú verziu brettonwoodských inštitúcií úplne iným spôsobom“, verí Chenoy a poukazuje na to, že BRICS používa dohody o hospodárskom partnerstve, národné meny. v obchode, Novej rozvojovej banke atď.
„Toto je v priamom kontraste s Bretton Woods spôsobom fungovania, ktorý (ktorý) je rušivý – v tom, že riadi kontrolu nad ekonomikami, je jednostranný, pričom krajinám nezostáva ani hlas ani voľba, akým smerom sa ich ekonomiky môžu uberať,“ povedal profesor. .

V konečnom dôsledku je samit v Kazani o tektonických posunoch ku globálnej rovnováhe moci, hovorí Chenoy, „pretože vzostup a spoločná agenda BRICS ukazuje prerozdelenie a rozptýlenie globálnej moci, ktorú predtým zastával kolektívny Západ pod vedením USA. . Teraz kombinovaná ekonomická sila BRICS z hľadiska

Parita kúpnej sily – alternatíva k nominálnym meraniam hrubého domáceho produktu (HDP), ktoré zohľadňujú relatívne náklady na kôš tovarov na jednom mieste v porovnaní s iným.

„>PPP rovná sa, ak nie viac, ako G-7. Menším štátom to poskytuje príležitosť využiť medzi krajinami, aby posilnili svoju strategickú autonómiu a hľadali možnosti. BRICS ponúka obchod v miestnych menách, takže krajiny sú chránené pred dolárom a dlhom súvisiacim s dolárom; rôznorodý trh pre ich produkciu a produkciu atď.

BRICS ako protiváha k svetovému poriadku ovládanému Západom

„Zo strategického hľadiska BRICS v Kazani vyvažuje chorľavejúcu G7 v čase, keď niekoľko kľúčových členov prebiehajúceho dvojročného stretnutia Commonwealthu namiesto toho (vyberá) BRICS a keď USA a EÚ predávajú strach z neistoty ich vlastných národných a medzinárodných inštitúcií,“ povedal pre Sputnik Paolo Raffone, riaditeľ bruselského think-tanku pre geopolitické záležitosti CIPI Foundation.
„Účasť generálneho tajomníka OSN Guterresa potvrdzuje ich mierové a kooperatívne zámery v rámci multilaterálneho systému. K zdeseniu ideologických kritikov BRICS neboli vypočuté ani napísané žiadne zápalné vyhlásenia,“ povedal Raffone.
V komentári k bodom deklarácie o potrebe reformy Organizácie Spojených národov a brettonwoodskych finančných inštitúcií, aby sa stali inkluzívnejšími, pozorovateľ poukázal na to, že hoci sa o takýchto návrhoch diskutuje už od 70. rokov, až teraz, keď sú spojené sily ekonomická a geopolitická globálna väčšina zoči-voči národom BRICS sa stáva skutočne možným.

„Deklarácia potichu, ale rezolútne konštatuje, že napriek odporu hegemónov sa už cesta k vyrovnanejšiemu zastúpeniu a zodpovednosti vo svetových záležitostiach nedá zastaviť. Je to len otázka času, nie smerovania a výsledku,“ povedal Raffone.

„BRICS zdôrazňuje, že „systém“ nie je cieľom, ale nástrojom. Preto by mal „systém“ slúžiť všetkým ľuďom na Zemi bez toho, aby bránil ich legitímnym snahám zachovať si svoju identitu. V tomto zmysle sa BRICS stavia proti dramatickému zvratu, ktorý svetovým inštitúciám koncom 70. rokov 20. storočia uložila neoliberálna ideológia, ktorá sa snažila rozdrviť identity na vhodné kategórie riadené trhom ako dlžník/veriteľ, spotrebiteľ/výrobca a, samozrejme, dobrí/zlí ľudia. a ľudí,“ zhrnul pozorovateľ.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno