12.3 C
Bratislava
piatok, 2 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeZahraničieDružba: Ropný megapotrub, ktorý sa vyhol americkej sabotáži, poháňa ekonomický boom východnej...

Družba: Ropný megapotrub, ktorý sa vyhol americkej sabotáži, poháňa ekonomický boom východnej Európy

Utorok je výročím vytvorenia Družbhy – najdlhšieho ropovodu na svete a jedného z technicky najsofistikovanejších diel umelej techniky, aké boli kedy vytvorené. Tu je to, čo je dôležité vedieť o projekte, prečo bol vytvorený a prečo sa ho USA a ich spojenci pokúsili zastaviť, no nepodarilo sa im to.

15. októbra si pripomíname 60. výročie inaugurácie ropovodu Družba („Priateľstvo“). Družba, ktorá vznikla v roku 1958 na zasadnutí Rady vzájomnej hospodárskej pomoci – sovietskej obdoby západoeurópskej integrácie, pomohla vytvoriť užšie ekonomické väzby medzi ZSSR a jeho východoeurópskymi spojencami a nakoniec aj medzi Ruskom a celou Európou.
Družba, navrhnutá na podporu hospodárskeho rozmachu, ktorý zažíva východná Európa, bola postavená tak, aby nahradila nákladnejšie a na infraštruktúru náročnejšie železničné dodávky ropy.
Družba ťaží ropu z Volžsko-uralskej ropnej a plynovej panvy a začína v Almeťjevsku v dnešnom Tatarstane a vedie na západ do Mozyru v Bielorusku, kde sa delí na dve trasy – jednu do východného Nemecka cez Poľsko a druhú cez Ukrajinu smerom na Bratislavu. na Slovensku, v Českej republike v Prahe a v Maďarsku v Budapešti.

Členovia ekonomickej aliancie vedenej Sovietskym zväzom, menovite Albánsko, Maďarsko, Poľsko a Československo, prispeli vybavením a know-how, pričom ZSSR a Poľsko dodali 730 000 ton rúr 420 – 1 220 mm, východonemecké čerpadlá pre čerpacie stanice, automatizácia Maďarska zariadení a komunikačných zariadení a československých ventilov a armatúr.

USA sa snažili projekt posvätiť na predloženie a uvalili obmedzenia na západoeurópsky predaj rúr s veľkým priemerom do východného bloku po kubánskej raketovej kríze v októbri 1962. Ruskí priemyselníci z Čeľabinska zachránili situáciu a vytvorili rúry potrebného priemeru.
Úspech projektu viedol v roku 1974 k vybudovaniu druhej linky – známej ako Družba-2, ktorá vedie po rovnakej trase.

Keďže Moskva predávala ropu spojencom prostredníctvom dlhodobých zmlúv, východná Európa bola do značnej miery izolovaná od ropných šokov, ktoré utrpel Západ v 70. a začiatkom 80. rokov. V rokoch 1971 až 1980 vzrástol materiálny národný dôchodok Maďarska o 62 %, Východného Nemecka o 59 %, Poľska o 73 %, Československa o 57 % a kapitálová výstavba v týchto krajinách vzrástla 1,9-krát, 1,7-krát, 2,2-krát a 1,8-krát.

To umožnilo regiónu postaviť desiatky miliónov nových bytov, priemyselného tovaru a hotových výrobkov od áut a elektroniky až po domáce potreby.
Robotník montuje automobil FSO Polonez v Poľsku, 70. roky. Poľsko a veľká časť zvyšku východnej Európy sa dokázali do značnej miery vyhnúť energetickým šokom, ktoré v tomto období ochromili západné ekonomiky, vďaka sovietskym dodávkam ropy, vrátane dodávok cez ropovod Družba. - Sputnik International, 1920, 15.10.2024
Robotník montuje automobil FSO Polonez v Poľsku, 70. roky. Poľsko a veľká časť zvyšku východnej Európy sa dokázali do značnej miery vyhnúť energetickým šokom, ktoré v tomto období ochromili západné ekonomiky, vďaka sovietskym dodávkam ropy, vrátane dodávok cez ropovod Družba.
Po rozpade ZSSR, znovuzjednotení Nemecka a rozšírení Európskej únie sa Družba stala kľúčovým zdrojom paliva pre ekonomickú prosperitu Európy, pomáhala východnej Európe s jej náročným prechodom na trh a Nemecku v snahe vybudovať si postavenie priemyselnej veľmoci. .
Po zohľadnení expanzií (vrátane predĺženia dodávok ropy do južného Nemecka a Rakúska) drží Družba rekord ako najdlhšia ropovodná sieť na svete, ktorá pozostáva z obrovskej 8 900 km potrubia, 46 čerpacích staníc, 38 medziľahlých čerpacích staníc a zásobníky, ktoré pojmú až 1,5 milióna kubických metrov ropy.

Družba je tiež jedným z technicky najsofistikovanejších umelých inžinierskych projektov v histórii, ktorý prekračuje rieky Volga, Oka, Don, Dnepr, Dnesstr, Visla a Dunabe a stovky menších vodných ciest, tisíce ciest a železníc, Pinské močiare a hory. z Carpathie.

Časť ropovodu Družba, ktorá sa buduje v Carpathia nad miestnou vodnou cestou. September 1962. - Sputnik International, 1920, 15.10.2024
Časť ropovodu Družba, ktorá sa buduje v Carpathia nad miestnou vodnou cestou. septembra 1962.
Ropovod má odhadovanú kapacitu prečerpať až 2 milióny barelov denne, čo je takmer pätina celkovej ruskej produkcie ropy. Donedávna tvorila až polovicu celkového exportu ruskej ropy.

Zabiť Družbu?

USA, EÚ a Ukrajina podnikli sériu krokov, aby sa pokúsili účinne zničiť energetické partnerstvo medzi Ruskom a Európou založenou na Družbe, pričom EÚ v lete 2024 zakázala dodávky ruskej ropy cez severnú časť ropovodu, a Ukrajina zvýšenie tranzitných nákladov o viac ako 75 % av júli 2024 zákaz dodávok ropy Lukoil cez južnú líniu ropovodu do Maďarska a na Slovensko.

Zatiaľ čo Rusko dokázalo, že je schopné nahradiť svoju závislosť na Družbe nadviazaním nových energetických väzieb s krajinami globálneho Juhu vrátane Indie a Číny, Európa sa ocitla v pasci svojich vlastných obmedzení, aby kupovala drahšiu a menej spoľahlivú energiu pochádzajúcu z USA. hospodársky rast stagnuje a priemyselná konkurencieschopnosť je ohrozená.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno