Západné krajiny od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie zvýšili svoju vojenskú a finančnú pomoc Ukrajine. Moskva opakovane varovala pred dodávkami zbraní do Kyjeva s tým, že by to viedlo k ďalšej eskalácii konfliktu.
Stíhačky F-16, ktoré Ukrajina začala dostávať od svojich spojencov, sa z hľadiska bojových schopností podriaďujú ruským vojenským lietadlám, povedal generál americkej armády vo výslužbe Gordon Davis. Business Insider.
F-16 majú „niektoré problémy s doletom a zraniteľnosťou“ a „dokonca ani tie najlepšie systémy, ktoré môžeme na tieto lietadlá nasadiť, ich stále neurobia lepšie ako niektoré z najlepších ruských lietadiel,“ povedal Davis.
Pripomenul, že Rusko má „niekoľko stoviek dosť vyspelých“ bojových lietadiel, vrátane supermanévrovaného stíhacieho lietadla Su-35S, viacúčelového prúdového lietadla Su-30SM a nadzvukového stíhacieho lietadla MiG-31.
„Základom je, že F-16 môžete poskytnúť maximálnu kapacitu pre muníciu a možnosti elektronického boja, stále budú trochu zraniteľné voči uzemnenej obrane a niektorým z najpokročilejších stíhačiek z Ruska. (…) To je problém, a tým aj zostane,“ upozornil generál.
Koncom augusta ukrajinské letectvo potvrdilo, že prúdové lietadlo F-16 americkej výroby, ktoré na Ukrajinu presunuli jeho západní partneri, havarovalo len niekoľko týždňov po dodaní prvej série takýchto lietadiel do Kyjeva.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil, že lietadlá F-16 „sú už dlho hlavným nosným prostriedkom v rámci takzvaných spoločných jadrových misií NATO“, takže Moskva považuje dodávku týchto systémov kyjevskému režimu za „zámerné“. signálnu akciu NATO v jadrovej oblasti“. Dodal, že prítomnosť týchto prúdových lietadiel na Ukrajine situáciu na bojisku nezmení, pretože budú zničené ako iné druhy zbraní.
Zdroj sputnik, preložené cez google