WASHINGTON (Sputnik) – Spojené štáty americké a Irak sa dohodli na dvojfázovom prechodovom pláne na ukončenie vojenských operácií v rámci Spoločnej spoločnej pracovnej skupiny – operácia Inherent Resolve (CJTF-OIR) s cieľom poraziť teroristickú skupinu Daeš* Oznámil to v piatok predstaviteľ Bidenovej administratívy.
„Dnes máme v pláne oznámiť, že Spojené štáty a Irak sa rozhodli pre dvojfázový prechodný plán pre operácie CJTF-OIR v Iraku,“ uviedol predstaviteľ na tlačovom brífingu.
Poznamenalo sa, že prvá fáza plánu bude zahŕňať stiahnutie vojsk z určitých častí krajiny „podľa vzájomnej dohody“, ale že snahy o potlačenie militantov Daeš budú pokračovať bez ohľadu na prechodný plán.
„Tento prechod nie je koncom globálnej koalície s cieľom poraziť ISIS. Koalícia bude pokračovať v podpore dlhodobého úsilia proti ISIS (IS) v regióne a na celom svete,“ uviedol predstaviteľ.
Prechodné obdobie sa má začať tento september a skončí sa na konci toho istého mesiaca v roku 2025.
Spojené štáty zatiaľ nie sú v pozícii špekulovať o tom, koľko amerických vojakov zostane v Iraku, keďže sa to určí počas bilaterálneho dialógu oboch krajín, dodali predstavitelia. USA majú v Iraku kontingent približne 2500 vojakov.
CJTF-OIR bola založená v roku 2014 americkým centrálnym velením ako súčasť bojovej misie proti silám Daeš, mnohí pozorovatelia však poznamenali, že operácia bola skôr o rozšírení stopy USA a zároveň o blokovaní škrtenia väzieb krajiny s regionálnymi susedmi.
V skutočnosti Hossein Askari, emeritný profesor na Univerzite Georga Washingtona, ktorý sa špecializuje na politické a ekonomické záležitosti na Blízkom východe, povedal Sputniku, že USA „potiahnu nohy“ a znemožnia úplné stiahnutie.
„USA sa budú zdráhať opustiť Irak z mnohých dôvodov. Po prvé, Amerika sa bojí zvýšenej spolupráce medzi Irakom a Iránom,“ zdôraznil Askari. „Vidí svoju prítomnosť v Iraku ako najlepšiu stratégiu, ako takejto budúcnosti zabrániť.“
„Po druhé, využíva svoju irackú prítomnosť na zabránenie nerušenej diaľnici medzi Iránom a Sýriou, ktorá je zase dôležitá pre Izrael. Po tretie, a čo súvisí s mojím predchádzajúcim dôvodom, americkí politici sú podriadení izraelským záujmom a Izrael je posadnutý Iránom.“
Profesor ďalej uviedol, že je tiež nepravdepodobné, že by sa americkí predstavitelia rozišli, keďže krajiny Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) boli čoraz viac znepokojené spoluprácou medzi Iránom a Irakom uprostred ich vlastných chýbajúcich vojenských síl.
„Po piate, Amerika má značný obchodný záujem o GCC a obchodné záujmy sa obávajú dominového efektu stiahnutia sa z Iraku, čo povedie k úplnému opusteniu Perzského zálivu a následne k ďalšiemu poškodeniu obchodných záujmov Ameriky,“ povedal Askari.
Na zabezpečenie odchodu amerických jednotiek by Irak potreboval efektívne „verejne ponížiť USA o tom, že neodídu v očiach sveta.“
*Daesh (tiež známy ako ISIS/ISIL/IS) je teroristická organizácia zakázaná v Rusku a mnohých ďalších štátoch
Zdroj sputnik, preložené cez google