Američania a väčšina sveta zadržiavajú dych v očakávaní prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v utorok, pričom sa očakáva, že hlasovanie bude mať dôsledky nielen na domácom, ale aj celosvetovom základe, vzhľadom na dlhodobú politiku Washingtonu podnecovať a podnecovať konflikty na celom svete, z Ukrajiny a od Blízkeho východu po Áziu.
Takmer sedem z desiatich Američanov sa cíti „frustrovaní“ a „úzkostní“, keďže sa blíži deň volieb, naznačujú čerstvé prieskumy, ktoré vo štvrtok zverejnilo Centrum pre výskum verejných záležitostí AP-NORC.
Pri dotazovaní dospelých respondentov na emócie, ktoré pociťujú pred hlasovaním 5. novembra, prieskumník tiež zistil, že 75 % má „záujem“ a 36 % „vzrušených“.
„Úzkosť“ je údajne najvyššia medzi demokratickými voličmi, z ktorých osem z desiatich vyjadrilo emócie, v porovnaní so 75 % počas cyklu 2020. Medzi republikánmi dve tretiny uviedli, že sú znepokojení, v porovnaní so 60 % pred štyrmi rokmi. Úrovne úzkosti zostali medzi nezávislými medzi rokmi 2020 a 2024 zjavne nezmenené, pričom približne polovica respondentov vyjadrila emócie počas oboch cyklov.
Nové prieskumy sa blížia ku koncu dlhého, vyčerpávajúceho prezidentského cyklu USA, pričom najmä preteky v roku 2024 preukázali veľmi stresujúce prostredie plné vzájomného obviňovania a rozdeľujúcej rétoriky, výmeny kandidátov na poslednú chvíľu a dvoch pokusov o atentát.
V samostatnom prieskume, ktorý tento týždeň zverejnila Americká psychologická asociácia, sa zistilo, že 56 % dospelých Američanov sa obáva, že voľby v roku 2024 by mohli vyvrcholiť „koncom americkej demokracie“, zatiaľ čo 72 % sa obáva, že výsledky by mohli viesť k násiliu.
69 % opýtaných v štúdii APA podobne považovalo voľby za významný zdroj stresu vo svojom živote – oproti 68 % v roku 2020 a 52 % v roku 2016. 77 % uviedlo „budúcnosť nášho národa“ ako hlavný stresor. ekonomika sa tiež umiestnila na prvých troch miestach, pričom 73 % respondentov uviedlo, že tento problém ich stresuje.
Médiá v posledných týždňoch a mesiacoch prehrali obavy súvisiace s voľbami, ako najlepšie mohli, pričom mainstreamové médiá a politické thinktanky od Vox, Politico a CNN po Forbes, časopis Foreign Policy a dokonca aj Rada pre zahraničné vzťahy písali o vyhliadkach „ politické násilie“ a dokonca podnecovanie obáv z priamej „občianskej vojny“ v kampani, ktorá je už teraz plná rozdelenia a obáv, predovšetkým medzi republikánmi, z podvodov s voličmi v štátoch s výkyvmi.
Najnovší priemer prieskumov RealClearPolitics ukazuje bývalého prezidenta Trumpa pred svojím demokratickým rivalom na národnej úrovni aj vo väčšine bojových štátov vrátane Georgie, Severnej Karolíny, Pensylvánie a Arizony, Ohia a Nevady, hoci Harris má prvenstvo v Michigane, Wisconsine, Minnesote a Virgínii. a Nové Mexiko. Podľa amerického systému volebných kolégií sa prezidentom stáva kandidát s najväčším počtom volebných hlasov, nie víťaz ľudového hlasovania.